عوامل موثر در کیفیت تلفن هوشمند – بخش اول:‌ نمایشگر
می 13, 2020

باتری-گوشی

کالیبره کردن یعنی چی ؟

به طور کلی هر باتری دارای یک چیپ هوشمند است که سیگنال هایی رو به سیستم عامل ارسال میکنه تا گوشی شما بتونه وضعیت شارژ باتری رو نمایش بده. در واقع کار این چیپ اینه که مقدار انرژی که عنصر شیمیایی درون باتری (لیتیوم یا نیکل) رو محاسبه کنه. اگر باتری به طور کامل خالی شده و دوباره به ۱۰۰٪ شارژ برسه این چیپ میتونه ظرفیت باتری رو محاسبه کنه. حالا اگر در اثر استفاده های متعدد از گوشی و پر و خالی شدن شارژ گوشی این چیپ دقت خودش رو از دست بده، در اون صورت سیگنال های غلط میفرسته و در واقع باتری گوشی نیاز  به کالیبره شده داره.

 

چه موقع باید باتری گوشی رو کالیبره کرد؟

اگر وقتی دارید با گوشی کار میکنید و باتری گوشی ۴۰٪ شارژ داره و یه دفعه میشه ۱۰٪ یا مثلا گوشی رو گذاشتید توی شارژ و ۱۰۰٪ شارژ شده و تا از برق درمیارید یه دفعه شارژ گوشی میاد روی ۶۰٪ در این صورت باید بگم که گوشیتون داره داد میزنه که باتری منو کالیبره کنید!

 

چطور باید باتری رو کالیبره کرد؟

اول باید شارژ باتری گوشی رو به طور کامل خالی کنید. بگذارید کار به جایی برسد که در نبود انرژی گوشی به طور خودکار خاموش شود.حالا دوباره گوشی رو روشن کنید تا دوباره بعد از چند ثانیه خاموش بشه. نپرسید که گوشی که دیگه شارژ نداره تا دوباره روشن بشه! چون جوابش اینه که حتی وقتی باتری به صفر میرسه باز هم یه مقدار شارژ توی خودش نگه میداره.

حالا، وقتی که گوشی خاموه اون رو تا 100 درصد شارژ کنید. استفاده از شارژرهای سریع ایرادی نداره، فقط مطمئن بشید که شارژ به 100 درصد رسیده باشه. بعد از این کار گوشی را از شارژر جدا کرده و روشن کنید. سیکلی که طی کردید، اجازه می‌ده که چیپ درون باتری مجددا با مقدار انرژی درون باتری هماهنگ بشه.

 

چرا نباید باتری گوشی رو بیش از حد کالیبره کرد؟

به چند دلیل! اولا که برای هیچ باتری خوب نیست که کاملا خالی بشه. حتی توصیه شده که باتری گوشی ها رو توی محدوده ۲۰٪ شارژ کنید و در حدود ۹۰٪ از شارژ جدا کنید. ثانیا که اساسا خیلی توی باتری های جدید خیلی از این کالیبره شده ها به صورت خودکار انجام میشه و خیلی از اوقات گوشی شما هیچ وقت نیاز به کالیبره کردن باتری نداره. خلاصه این که تا نشانه  های نیاز به کالیبره شدن رو ندیدید اقدام نکنید.

 

روش های تخیلی کالیبره کردن و افزایش عمر باتری!

از همین تریبون اعلام میدارم که هیچ کدوم از این برنامه های کالیبره کردن باتری رو استفاده نکنید! همچنین اون فایل بی گناه batterystat.bin رو هم الکی پاک نکنید. بعضی ها گفتن که با پاک کردن این فایل می تونید عمر باتری رو افزایش بدید. زهی خیال باطل!!! اون فایل بیچاره فقط یه سری اطلاعات رو ذخیره میکنه و اساسا در هر سیکل شارژ و دشارژ باتری خودش ریست میشه! پس بر شما باد که همین راهی که اینجا گفتیم رو در صورت نیاز انجام بدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *