عوامل موثر در کیفیت تلفن هوشمند – بخش اول:‌ نمایشگر
می 13, 2020
On the web degree courses: over the internet to learn in Germany.
ژوئن 7, 2020
خب، هرکی میره گوشی جدید میخره و میره تا در بین رفقا از این دست آورد خودش رونمایی کنه همه ازش میپرسن که دوربینش چطوریه؟ یعنی هیچ کی نمیپرسه که نوع صفحه نمایش چی هستش و یا آیا Snapdragon 845 توش به کار رفته یا نه؟ میان رده است یا پرچم دار؟ اول از همه دوربین؟ یعنی شما اگر دوربین بخری انقدر در مورد کیفیتش ازت سوال نمیشه که با خرید گوشی از دوربینش میپرسن!
به هر حال دوربین گوشی  اونقدر مهم هست که شرکت ها ازش به عنوان یکی از معیار های رقابت با سایر رقبا استفاده می کنند. حالا ما در راستای آشنا کردن شما با معیار های خرید گوشی در این مقاله یک بار برای همیشه از این که چه مسائلی در کیفیت گوشی موثر هست راهنمایی میکنیم.
در کیفیت دوربین موارد زیر موثر هستن:
• اندازه پیکسل
• تعداد پیکسل
• اندازه دیافراگم
• اندازه سنسور
• طول فاصله کانونی

اندازه پیکسل

یکی از عواملی که در یک دوربین گوشی هوشمند موثره اندازه پیکسل است. اندازه پیکسل بین محدوده باریک ۱ تا ۲ میکرومتر هم در جهت افقی و هم در جهت عمودی قرار می گیره (که با µm نشان داده می شود). هر چه اندازه پیکسل ها بزرگ تر باشه به نسبت می تواند نور بیشتری را جذب کرده و عملکرد آن در نور کم بهتر خواهد بود. برای مثال یک دوربین با اندازه پیکسلی ۱٫۴ دو برابر بیشتر از یک دوربین با اندازه پیکسلی ۱٫۰ میکرومتر نور را جذب می کنه. بنابرین سنسور اول یک مرتبه روشن تر از سنسور دوم عمل خواهد کرد.

تعداد پیکسل ها

تعداد پیکسل ها در واقع یک عددی است که نشون تصاویر دوربین با چه سایزی گرفته میشه. مثلا وقتی دوربین گوشی شما ۲۰ مگاپیکسل باشه یعنی ۲۰ میلیون پیکسل داره و خب طبیعتا هرچی این تعداد بیشتر باشه کیفیت تصویر بیشتره. اما این معیار تنها معیار نیست که شما دارید کیفیت گوشی رو با اون میسنجید، از ما گفتن بود.

اندازه دیافراگم

یکی دیگه از این معیار ها اندازه دیافراگم گوشی هستش.
دیافراگم اندازه منفذ یک لنز دوربین هست که نور می تونه از اون عبور کنه و به دوربین برسه. دیافراگم با واحد f-stops یا عدد F اندازه گیری می شه. این واحد برابر با نسبت فاصله کانونی تقسیم بر اندازه منفذ است. بنابرین هر چه مقدار f-stops کوچکتر باشد منفذ بزرگتر بوده بنابرین نور بیشتری می تواند از آن عبور کرده و به سنسور دوربین برسد. در نتیجه در نور کم می تونه عکس های با نویز کمتری گرفته و کیفیت بهتری ارائه بده.

دیافراگم گوشی

اندازه سنسور

مورد دیگری که بر کیفیت عکس های گرفته شده تاثیر داره اندازه سنسور دوربین است. این اندازه به مرور زمان افزایش خواهد یافت. (اندازه بزرگ لنزها مستلزم یک فاصله کانونی بزرگتر در میدان دید یکسان بوده و از طرفی نیز فاصله کانونی محدود به ضخامت گوشی است). اندازه سنسور عواملی دیگر مرتبط با سیستم دوربین را از قبیل مقدار F، فاصله کانونی لازم و عامل برش آن را مهار می کند. تنها موردی که می ماند عملکرد جمع آوری نور توسط سنسور است. سنسور بزرگتر ناحیه بزرگتری برای جمع آوری نور داشته بنابرین نور بیشتری را می تواند جمع آوری کند.
اندازه سنسور دوربین گوشی های هوشمند به صورت یک عدد کسری به اینچ اندازه گیری می شه (برای مثال ۱/۲٫۳” , ۱/۳٫۰۶”).

کیفیت لنز

بالاخره کیفیت اون لنزی هم که استفاده میشه مهمه دیگه، مثلا وقتی میگن از فلان لنز شرکت LG استفاده کردیم که فلان قابلیت ها رو داره طبیعتا با یه لنز معمولی فرق میکنه. خصوصا در مورد گوشی های هوشمند خیلی مهمه که بتونه نور رو به خوبی به سنسور برسونه و چون گوشی های هوشمند از دیافراگم های عریض استفاده میکنند، لنز باید بتونه از اعوجاج و مشکلات ناشی از لرزش دست جلوگیری کنه.

فاصله کانونی

مورد دیگری که می بایست به اون توجه کرد فاصله کانونی است. فاصله کانونی فاصله میان سنسور و لنزها است. این خصوصیت میدان دید و بزرگ نمایی را تعیین می کند. زاویه دید باز در همه گوشی های هوشمند بین محدوده ۲۴- ۳۰ میلی متر قرار دارد هر چه این عدد بزرگتر باشد لنزها زاویه دید باز بیشتری دارند. در حال حاضر تفاوت چندانی بین فاصله کانونی گوشی های هوشمند وجود ندارد. اگر چه شرکت سامسونگ بر روی گوشی های هوشمند خود کار میکند تا بتواند این ویژگی را ارتقاء دهد.

یکی از محدودیت های مربوط به گوشی های هوشمند مربوط به محدود بودن فاصله کانونی به دلیل محدودیت ضخامت است. یکی از پیشرفت های انجام گرفته در دوربین گوشی های هوشمند تعداد دوربین هاست.  برای این که این مسئله رو حل کنند، از یک ایتکار استفاده کردند و چند دوربین با فاصله کانونی مختلف پشت گوشی ها قرار دادند تا با استفاده از محاسبات خاص بتونن کیفیت رو بالا ببرند.

امیدوارم که از این مقاله استفاده برده باشید. بدرود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *